27.11.2017
Съветът по европейски въпроси одобри на днешното си заседание проекта на позиция за редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по конкурентоспособност (вътрешен пазар, индустрия, научни изследвания и космическо пространство), което ще се проведе на 30 ноември и 1 декември в Брюксел.
В частта „Вътрешен пазар и индустрия“ ще се приеме общ подход по предложението за Регламент за Цифров единен портал. България подкрепя предложения от Председателството компромисен текст и приемането на общ подход от Съвета по конкурентоспособност, с оглед започването на преговори с Европейския парламент за изграждане на Цифров единен портал и постигането на заложените в предложението за Регламент цели.
Ще се дискутира бъдещата индустриална стратегия на ЕС и ще се приемат заключения на Съвета „Обновена стратегия на ЕС за индустриална политика“. България приветства публикуваната на 13 септември 2017 г. от Европейската Комисия „Стратегия за индустриалната политика: инвестиране в интелигентна, иновационна и устойчива промишленост“ като важна първа стъпка към формулиране на общ подход към европейската индустриална политика. Предстоящото българско председателство ще използва за основа публикуваната Стратегия и ще изведе темата като водеща по време на неформалното заседание на Съвета по конкурентоспособност.
В т. Разни България ще направи презентация относно работна програма на Българското председателство.
В частта „Космическо пространство“ ще се приемат заключения на Съвета „Междинна оценка на Програмата „Коперник“ и ще се проведе обмен на мнения по перспективите пред програмата на ЕС за космическото пространство.
В частта „Научни изследвания“ ще се приемат заключения на Съвета "От междинната оценка на Хоризонт 2020 към Деветата рамкова програма". България подкрепя текста, предложен от Председателството.
На 4 декември министрите на телекомуникациите ще проведат преговори и ще се опитат да постигнат Общ подход относно предложението за регламент за създаване на Орган на европейските регулатори в областта на електронните съобщения. Също така, министрите ще проведат ориентационен дебат по отношение на предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за рамка за свободното движение на нелични данни в Европейския съюз. Българската страна оценява положително представеното предложение за регламент, защото се поставя ясна рамка на целите и амбициите, без да създава допълнителна тежест за бизнеса.
На 5 декември министрите на транспорта ще обсъдят Пакета за мобилността (I част). Естонско председателство ще предложи приемането на Доклад за напредъка, който България ще подкрепи с оглед подготовка на по-нататъшен напредък по предложенията от „Автомобилния пакет“. Министрите ще проведат и ориентационен дебат по отношение на т. нар Директивата за евровинетката. Основни спорни въпроси, които се очертават до момента, са предложението за разширяване на обхвата на директивата посредством задължително включване на леки превозни средства в приложното й поле, начинът на образуване на таксите и моделиране на същите съгласно екологичните изисквания, преминаването от такси на база време към такси на база разстояние.
На заседанието на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси, което ще се проведе на 5 декември 2017 г. министрите ще приемат общ подход по пакета за ДДС в областта на електронната търговия, както и заключения на Съвета „Посрещане на предизвикателствата във връзка с данъчното облагане на печалбите на цифровата икономика“. Създаването на Цифров единен пазар е един от основните приоритети на Европейската комисия и в тази връзка на 6 май 2015 г. беше приета Стратегия за Цифров единен пазар за Европа. Едно от основните предизвикателства, свързани с бързото развитие на цифровата икономика, е как да бъде запазено правото на държавите да облагат с данъци бизнеса, произтичащ от нея. Правителствата трябва да бъдат сигурни, че бързата цифровизация на икономиката няма да доведе да умишлено намаляване на данъчните им основи. Също така, се очаква на заседанието да бъдат приети и заключения на Съвета относно списък на ЕС на юрисдикциите, неоказващи съдействие за данъчни цели. България подкрепя приемането на общ за ЕС списък на юрисдикциите, които не оказват съдействие за данъчни цели. По отношение на защитните мерки, подкрепяме координирания подход, т. е. всички държави членки да прилагат едни и същи мерки спрямо несъдействащите юрисдикции. Министрите на финансите ще обсъдят и доклад за напредъка по Европейската схема за гарантиране на влоговете в банките и завършването на банковия съюз. По време на заседанието Европейската комисия ще представи Годишния обзор на растежа и Доклада за механизма за предупреждение за 2018 г., с което се дава началото на Европейския семестър за 2018 г. България ще подкрепи основните послания, идентифицирани в двата документа, включително насърчаването на инвестициите като фактор за възстановяване на растежа и конкурентоспособността, и въздействието на предизвикателствата пред макроикономическа среда като пречка за бързото коригиране на дисбалансите в ЕС.
СЕВ одобри и позицията на Република България за участие в редовно заседание на Съвета по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси, част "Здравеопазване", което ще се проведе на 8 декември в Брюксел. На него се очаква да се приемат заключения относно цифровото здравеопазванe. Държавите-членки се приканват да прилагат политики, които подкрепят цифровите иновации в сектора на здравеопазването. Необходима е обмяна на опит, добри практики и разработване на общи подходи за гарантиране на безопасността, качеството, сигурността и оперативната съвместимост на мобилните здравни инструменти и приложения. Ще бъдат приети и заключения относно трансграничните аспекти в политиката относно алкохола. Заключенията акцентират върху намаляването на вредното използване на алкохол, което ще допринесе както за устойчивия растеж на европейската икономика, така и за благосъстоянието на населението. България ще подкрепи приемането на заключенията.
Министрите на здравеопазването ще обменят мнения и на тема "Фармацевтичната политика в ЕС - текущо състояние и бъдещи перспективи". Българската делегацията ще представи Работната програма на предстоящото Председателство в сектора.